Jak jsem upgradoval PC - otevřené svědectví:-)


Taky neustále bědujete nad tím, že vás všechny problémy a komplikace míjejí? Závidíte svému sousedovi, když zoufale řeší jeden problém za druhým? Jestliže ano, tak právě pro vás tu dnes máme autentický příběh od dlouholetého člena našeho klubu "Proč si trošku nezkomplikovat život, když je venku taková zima?" :-) Nabízíme vám ho v necenzurované podobě, což ještě více zvýrazní autorův osobitý styl:-)

Jelikož rád vylepšuju a měním součástky v počítačích a delší dobu jsem s tím teď neměl žádné komplikace, tak jsem se rozhodl, že si koupím rychlejší procesor (CPU, srdce každého počítače). Nejdřív nastala fáze vyhledávání informací - čtení recenzí, testů, názory šťastných/nešťastných majitelů nových modelů.. Když už jsem byl rozhodnutý a řekl si, že by už mohla být ta správná doba na nákup, tak můj procesor zmizel z ceníků (P4 3GHz, Northwood). Nevadí, nějaký čas počkám až se zas objeví. Jenže ani po měsíci se nic nezměnilo a tak jsem si vyhlídl jiný kousek (Celeron 3GHz, Prescott).

Domluvím se s Michalem, on ho koupí ve velkoobchodě a já za ním pak přijedu. Jsme domluvený na 11h dopoledne, v 9h mi píše, že už v 10h musí odjet pryč, takže škemrám tátu o klíčky k autu, abych to stihl. Moje řízení ovlivňuje fakt, že jedu sám a tak moje jízda chvílema spíš připomíná závod o čas než jízdu, kdy řidič poklidně obďivuje každý metr nové krajiny. Za čtyři papírky mi Michal předává toužebně očekávanou krabičku (pro Michala: Bylo to sice trošku jinak, vím, ale než bych to celý vysvětlil:-). Doma pak netrpělivě rozebírám počítač a měním procesory s chladičema. Začátky vypadají slibně, všechno funguje, akorát to celé řve jak kráva (větrák na chladiči totiž dělá co může, aby uchladil tento hodně teplý procesor). Teď mě tak napadá - dobrá zpráva pro 4% menšinu - zatím nevím o procesoru, který by při chodu nebyl teplý:-)

Zkouším hrát nějaké 3D hry, které dobře otestují výkon celého počítače, ale brzo jsem svědkem nepříjemného překvapení - po chvilce hraní následuje zamrznutí a z reproduktorů vychází koktající hudba ze hry. Je mi jasné, kde je problém - můj 300W zdroj tomuhle CPU ve chvílích největšího vytížení zkrátka nestačí.

Kdybych tohle věděl, tak bych se do žádného upgradu nepouštěl, akorát další komplikace, co teď? Jelikož nemám zájem poslouchat to šílené chlazení a chci mít stabilní PC, tak podávám inzerát "prodám procesor za 3,5 papírku". Nikdo se neozývá, postupně snižuju cenu na 3 papírky, zvoní telefon:

"Dobrý den, vy prodáváte ten CPU?"
"Ano, máte štěstí, ještě ho mám!" (Jásám radostí, že se ho konečně zbavím:-)
"Hm, tak moment, řeknu to kolegovi, on schání nějaké P4.."
"Tohle je ale Celeron, je to tam napsaný." dodávám.
"Moment." Za dvě minuty se ozývá kolega.
"Dobrý den, co to je za procesor?"
"Celeron 3GHz."
"Aha tak to ne, já scháním P4."
"Můžu ještě slevit.."
"Dík, ale fakt nechci."

Tohle byl první a zároveň poslední "zájemce", nikdo se pak už neozval, ačkoliv jsem inzerát neustále obnovoval. Když jsem pak začal svůj jedinečný CPU nabízet za 3000Kč na DC chatu, tak mi tam někdo napsal, že bys si radši koupil silnější zdroj, než takhle vyhodit 1000Kč z původní ceny. Uvědomil jsem si, že 600Kč za 350W tichý zdroj není tak moc a tak jsem se zas domluvil s Michalem a přijel si pro zdroj vlakem. Doma to zas všechno rozeberu a poskládám s novým zdrojem. Když to funguje, vyměním ještě procesory. Jsem spokojenej, hluk je v mezích, ale asi za 20 minut se to zas rozehřeje a větrák zvýší otáčky z 2700 na 3200/min a to už je nepříjemný.

Píšu do jedný poradny, aby mi doporučili nějakej prográmek na snížení výkonu CPU (a tím pádem i počtu otáček větráku, jelikož se procesor nebude tak zahřívat). Odepíše mi rychle pár lidí, ale tyhle šikovné prográmky nějak nepodporují mou základní desku, takže mám smůlu. Ještě mi tam někdo radí ať si pořídím super tichý chladič Artic Cooler za 400Kč. Čtu o něm samé pozitivní názory a tak kouknu kde ho prodávají a těším se, až ho budu mít. Dávám instrukce bratrovi a druhý den ho kupodivu z Prahy doveze.

Mám opravdu radost, když ho držím v ruce a už si představuju ten tichý chod.. Ještě před spaním se v tom začnu vrtat, málem jsem urval jeden kondenzátor na základní desce, jelikož ten nový chladič je trochu širší a nemůžu ho tam narvat. Musím odšroubovat takovou úchytku na jedný straně chladiče, kde jsou na desce kondenzátory. Teď sedí celkem dobře, problém je zas s druhou stranou - asi o milimetr tam zas něco překáží a nemůžu tak chladič řádně připevnit k desce (na druhé straně jsem navíc odšrouboval tu úchytku, takže by to stejně nedrželo).

Nakonec jsem všechno v PC vrátil do původního stavu a ulevilo se mi, když počítač naběhl i s tím zkřiveným kondenzátorem.. V těchto dnech navíc Intel zlevnil můj úžasný procesor o 10%..
 

upgrade1
Zleva: tichý chladič, zdroj, intelácký hlučný chladič, procesor. Teď to všechno leží ladem na skříni.upgrade2
Vnitřek komplu, je tu vidět ten ohnutý kondenzátor u chladiče.upgrade3
Jen pro zajímavost přikládám, jak to vypadalo před necelým rokem:-)Komentáře | Foto Vejnar.com


© 2004-2019 Emanuel VEJNAR Fotografie